Altın Takı

Altın Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Yüzyıllardır insan hayatında gücü ve zenginliği simgeleyen önemli bir maden olarak günümüze kadar gelmiş olan altın değerini hiç kaybetmemiştir. Sadece Türkiye’de değil tüm dünya genelinde en revaçta olan uzun vadeli yatırım araçlarından biri de altındır. Özellikle de ülkemizde sıklıkla yatırım amaçlı satın alınan ürünlerinden biri de hem takı olarak kullanılabilen hem de ileriye dönük yatırım olan altın takılardır. Hal böyleyken altın fiyatlarının neye göre belirlendiği, altın fiyatlarını etkileyen faktörler de en merak edilen konular arasında bulunuyor.

Altın fiyatların neye göre belirlendiğini sormadan önce altın fiyatlarını kimin belirlediği sorusuna yanıt aramak gerekir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki altın fiyatları yerel olarak belirlenmez. Altın fiyatları global olarak belirlenir. Bu sebeple de coğrafi bölgeye göre değeri düşmeyen güvenli yatırımların başında gelir. Tüm dünyadaki ekonomik hareketler altın fiyatını belirler. Tabi ki güçlü devletlerin ekonomik hereketleri bu fiyata diğer devletlerden daha fazla etki eder. Buna örnek olarak Amerika Birleşik Devletlerini verebiliriz. Tabi ki altın fiyatını tek etkileyen devletlerin ekonomik hareketleri değildir. Bunun yanı sıra fiyata etki eden birçok farklı faktör vardır. Bu faktörlerin en başında arz ve talep dengesi gelir. Arz ve talebin dengelenmesi, talep fazla olduğunda arzın düşmesi, talebin düşmesi halinde ise arzın artması ile sağlanır. Yani bir şeyin ne kadar fazla talebi (satın almak isteyen) varsa fiyatı da aynı oranda artar veya aynı orantı tam tersi durum için de geçerlidir.

Altının değerinin global olarak belirlendiğinden bahsetmiştik. Değer tüm dünyada ortak belirlenip dolar cinsinden açıklanır. Fiyatların ülkeden ülkeye dolar kuru endeksine bağlı olarak değiştiğini de belirtmekte fayda var.
Tüm bunların yanında global reel faiz oranları, jeopolitik riskler, nakit akışı ve küresel enflasyon, global ekonomik büyüme, diğer kıymetli madenler de altının fiyatını etkileyen etmenler arasındadır.

Uygun fiyatlı birbirinden güzel altın takılarımızı inceleyerek hem yatırım yapmak hem de şıklığınıza şıklık katmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu